معرفی کتاب نبرد هنرمند

کتاب “نبرد هنرمند: موانع را در هم بشکنید و در نبرد خلاقیت درون پیروز شوید” همین‌گونه که از اسم آن مشخص است، کتابی در زمینه مبارزه با مقاومت درون، تفکر و خلاقیت هنری می­‌باشد. نویسنده کتاب استیون پرسفیلد است. متن این کتاب بسیار روان است و دارای سه فصل است که، هرکدام از تعداد زیادی بخش چند صفحه‌­ای تشکیل شده­ است. به نظر من اولین فصل این کتاب بهترین و جذاب‌ترین فصل است. در این فصل از مقاومت­‌هایی گفته می‌­شود که در درون ما وجود دارند و به هنگام شروع هرکاری مانع از انجام آن کار می­‌شوند. این مقاومت‌ها تنها به شروع کار ختم نمی‌­شوند و ممکن است کاری را شروع کنیم، ولی در ادامه آن را رها کنیم. پرسفیلد در این باره مثال­‌های زیادی می‌­زند. مثال­‌هایی که با شنیدن آن می­‌توانیم به راحتی آن را درک کنیم. صحبت درباره این مقاومت­‌ها باعث می‌­شود ما دلیل کارهایی را که شروع نمی­‌کنیم و به تعویق می­‌اندازیم و یا حتی پس از شروع، رها می­‌کنیم را متوجه شویم. آگاه شدن از این مقاومت‌­ها باعث می‌­شود هنگامی که دوباره با آن­ها رو به رو می­‌شویم بتوایم آن­ها را تشخیص دهیم. شناسایی این مقاومت­‌ها منجر به شروع کاری می­‌شود که به آن علاقه داریم.

در فصل دوم یک مرحله پیش می‌­رود و درمورد حرفه­‌ای عمل کردن صحبت می‌­کند. تخصص به تنهایی نمی‌­تواند عامل موفقیت در هنر باشد. برای موفقیت لازم است که رفتارهای ما نیز حرفه‌­ای باشد. یک هنرمند موفق، هنرمندی است که بتواند در تعامل با دیگران و همچنین در تعامل با خودش اخلاق حرفه­‌ای را رعایت کند. برخوردهای به اصطلاح آماتورانه می‌­تواند مسیر را برای یک هنرمند به شدت سخت و پیچیده کند. در این فصل پرسفیلد به بیان اختلاف­‌های بین یک هنرمند آماتور و حرفه‌­ای در موضوعات مختلف می‌­پردازد.

در فصل سوم درمورد الهام و نیروهای ماورایی صحبت شده است. به نظر این فصل بیشتر برای قوت قلب دادن به هنرمند و داشتن یک حس پشتیبان و همراه همیشگی آورده شده است. سعی بر این شده که هنرمند و یا کسی که کاری را آغاز می­‌کند، دل­گرم نگه دارد. امید و انگیزه بیشتر، و متوسل شدن به همراهان غیبی می­‌تواند در پیش­‌برد هدف نهایی کمک کننده باشد.

برای بیشتر آشنا شدن با کتاب، به نوشته‌های پشت کتاب توجه کنید.

” آیا

· به فکر نوشتن بزرگترین رمان سال هستید؟

· افسوس می‌­خورید که چرا نقاشی، شعر یا فیلنامه‌­تان را به پایان نمی‌­رسانید؟

· می­‌خواهید کسب و کار یا بنگاه خیریه‌­ای راه بیندازید؟

· آرزو می‌کنید همین امروز بتوانید رژیم بگیرید یا ورزش را آغاز کنید؟

· امیدوارید روزی بتوانید در یک مسابقه‌­ی دو مارتون شرکت کنید؟

اگر به هر یک از این پرسش­‌ها پاسخ مثبت می­‌دهید پس چیزی که نیاز دارید این است: نبرد هنرمند

استیون پرسفیلد، نویسنده­‌ی رمان­‌های پر فروش، در این آزمون تاثیرگذار عمیق درباره موانع درونی موفقیت به خوانندگان نشان می­‌دهد چگونه موانع درونی خلاقیت را شناسایی کنند و آن­ها را شکست بدهند. نبرد هنرمند تلنگری الهام بخش، جهت‌­دار و سرگرم کننده­‌ای است که تمام هنرمندان بالقوه، خیالبافان و کارآفرین­‌ها را به جنب و جوش وا می­‌دارد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *